استخر شیشه ای کنسول بر لبه پرتگاهی در نروژ

استخر شیشه ای

امروزه استخر شیشه ای در ویلا ها و باغ ها بسیار پرطرفدار است. بطوریکه اگر در یکی از باغ و ویلا های لوکس خبری از استخر های شیشه ای نباشد، در اینصورت بخشی از زیبایی ویلا کاسته شده است. حال باید همیشه به این نکته توجه داشته باشیم که معماری و طراحی سازه ویلا و باغ کاملا به ظاهر و مکان استخر شیشه ای بستگی دارد.ما باید توسط مهندس مربوطه به گونه ای استخر شیشه ای در ویلا را طراحی کنیم تا جلوه زیادی داشته باشد و به زیبایی مجموعه بیافزاید.

بارها شده که ویلا و باغ ها توسط افراد کم تجربه ساخته شده و با وجود هزینه های سرسام آور که در پروژه انجام شده است در نهایت به نتیجه ی مطلوبی نرسیده اند و بسیاری از المان های خاص پروژه به دلیل طراحی نادرست از دید مهمان ها و یا اعضای خانواده پنهان شده اند.استخر شیشه از در ویلا از آن دسته المان هایی است که به دلیل جدید و مدرن بودن و هزینه های بالا، باید به نحوی طراحی شود تا در مکان های کلیدی پروژه قرار بگیرد و زیبایی خود را به اعضای خانواده و مهمان ها نشان دهد.

ساخت استخر شیشه ای در ایران امروزه به یک کالای خیلی لوکس و مدرن در خانه های جدید تبدیل شده است و اکثر معماران و سازنده ها ترجیح می دهند در صورتی که مالک بتواند از پس هزینه های مالی پروژه بر بیاید برای زیبایی کار خود این استخر زیبا را پیاده سازی نمایند.

استخر شیشه ای

ضرورت ساخت استخر در منازل و ویلا

امروزه با وجود افزایش امکانات رفاهی در میان مردم، داشتن استخر شنا در ویلاها و یا ساختمان های مسکونی یک امری حیاتی است. بسیاری از استخر به منزله ی ورزش استفاده میکنند و آن را در برنامه روزانه و یا هفتگی خود قرار میدهند. اما در کنار دید ورزشی نسبت به شنا، تعدادی از افراد برای گذراندن اوقات فراغت، تفریح و یا حتی درمان بیماری های خود به استخر ها مراجعه می کنند.

پس متوجه میشویم که امروزه استفاده از استخر به دلیل وجود نیاز های مختلف در میان مردم امری حیاتی است.حال باید نظر شما را به این نکته جلب کنیم که با وجود پیشرفت در تمامی حوزه های تکنولوژی و رفاهی در میان مردم، آیا در حوزه ساخت استخر و تجهیزات وابسته به آن نیز نسبت به گذشته تغییراتی ایجاد شده است؟پاسخ به این سوال قطعا بله است.در گذشته ساخت استخر های تفریح در ایران با استفاده از تجهیزات ساده ای مانند لوله کشی هایی برای تخلیه، ورود آب سرد و فاضلاب و… انجام می شد.

اما اکنون هم جهت با پیشرفت های به دست آمده در زمینه ی تجهیزات و تاسیسات ارائه شده برای ساخت استخر شیشه ای در ایران نیز دارای مزایا و ویژگی های خاصی بوده و پاسخگوی توقعات افراد هستند.

استخر شیشه ای

استودیوی طراحی معماری Hayri Atak، کانسپتی برای هتلی با یک استخر شیشه ای کنسول شده در حاشیه صخره ای در نروژ طراحی کرده است. تصمیم بر این است که هیجان عبور از مسیرهای پیاده روی در اطراف صخره را بازآفرینی کند و احساس “زندگی درون و اطراف پرتگاه” را در افراد زنده کند.

استودیوی طراحی معماری Hayri Atak – استودیویی در استانبول – ساخت هتلی در محلی با ارتفاع 600 متر در Preikestolen  (یک صخره شیب دار و یک مکان توریستی پرطرفدار در غرب نروژ که بر فراز آبدره Lysefjorden  قرار گرفته است) را پیشنهاد کرد.

استخر شیشه ای
Hayri Atak بنیانگذار این استودیوی معماری در مورد پروژه این چنین توضیح می دهد: “Preikestolen  در طول سالهای سال یکی از جالب ترین مکان ها برای من بوده است. یک روز یکی از دوستانم عکس هایی که از ‘صخره ای’ در سفر خود به نروژ گرفته بود، برایم فرستاد.”

او در مصاحبه خود گفت: “حتی اگر من آنجا نبودم ، آدرنالینِ بودن درآن پرتگاه را تجربه کردم. بعد خواب دیدم که آن جا و بر فراز آن زندگی می کنم. خیلی ساده، من فقط می خواستم این تجربه را بر فراز پرتگاه تجربه کنم و ایده داشتن این تجربه الهام بخش من بود. “

استخر شیشه ای
تصاویر سه بعدی استودیوی طراحی معماری Hayri Atak، ورودی هتل را در بالای صخره به تصویر میکشد، که دارای یک سطح طبیعی مسطح است. این قسمت همچنین به عنوان یک پلتفرم بزرگ تماشایی عمومی عمل خواهد کرد.

سپس میهمانان به داخل هتل هدایت می شوند، فضایی که 9 سوئیت مهمان و فضای استراحت مشترک طراحی شده است ، که همه آنها درون تخته سنگی تعبیه شده اند.
اتاق ها به بیش از سه طبقه تقسیم شده اند و به سمت بالکن های مشترکی که از پرتگاه خارج شده اند، باز می شوند و منظره های پیوسته ای از آبدره و کوههای اطراف را ارائه می دهند.

استخر شیشه ای

در قسمت پایین، سالن استراحت یک بالکن مشترک دارد که از بالکن های اتاق خواب های میهمان بیشتر بیرون زده است ، و دارای یک استخر روباز غول پیکر است.این استخر باریک و طویل که برای “بازدیدکنندگان ماجراجوتر” طراحی شده اند، از لبه بیرونی بالکن با احتیاط و به صورت کنسولی بیرون می آیند و کاملاً از شیشه ساخته شده است تا شناگران را در منظره ی زیبای اطراف و حس سقوط محض غوطه ور سازد.

آتاک اضافه کرد: “فکر می کنم شنا در این استخر با شنا در محیطی عاری از جاذبه برابری می کند. درابتدا، استخر تنها عنصر طراحی پروژه بود.”
می توان هتل را یک قسمت از صخره یا ادامه ی آن در نظر گرفت. من فکر کردم که تجربه بر فراز پرتگاه، از یک بالکن بسیار هیجان انگیزتر است.”

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.