استخر بی نهایت شیشه ای برای ویلا

استخر بی نهایت شیشه ای

در طراحی محوطه و لنداسکیپ، استخر از عناصری است که توجه به آن به جذابیت و زیبایی بصری فضا کمک می کند و اغلب یکی از فضاهای مورد نیاز کارفرمایان در طراحی ویلا می باشد. امروزه طراحی استخر هایی با عنوان استخر بی نهایت بسیار رواج دارد. به طور کلی در کنار انواع استخرها، ممکن است اتاقک استخر نیز طراحی شود که فضایی کاربردی می باشد.

استخر بی نهایت

استخر شیشه ای

امروزه استخر شیشه ای در ویلا ها و باغ ها بسیار پرطرفدار است. بطوریکه اگر در یکی از باغ و ویلا های لوکس خبری از استخر های شیشه ای نباشد، در اینصورت بخشی از زیبایی ویلا کاسته شده است.حال باید همیشه به این نکته توجه داشته باشیم که معماری و طراحی سازه ویلا و باغ کاملا به ظاهر و مکان استخر شیشه ای بستگی دارد.ما باید توسط مهندس مربوطه به گونه ای استخر شیشه ای در ویلا را طراحی کنیم تا جلوه زیادی داشته باشد و به زیبایی مجموعه بیافزاید.

بارها شده که ویلا و باغ ها توسط افراد کم تجربه ساخته شده و با وجود هزینه های سرسام آور که در پروژه انجام شده است در نهایت به نتیجه ی مطلوبی نرسیده اند و بسیاری از المان های خاص پروژه به دلیل طراحی نادرست از دید مهمان ها و یا اعضای خانواده پنهان شده اند.استخر شیشه از در ویلا از آن دسته المان هایی است که به دلیل جدید و مدرن بودن و هزینه های بالا، باید به نحوی طراحی شود تا در مکان های کلیدی پروژه قرار بگیرد و زیبایی خود را به اعضای خانواده و مهمان ها نشان دهد.

ساخت استخر شیشه ای در ایران امروزه به یک کالای خیلی لوکس و مدرن در خانه های جدید تبدیل شده است و اکثر معماران و سازنده ها ترجیح می دهند در صورتی که مالک بتواند از پس هزینه های مالی پروژه بر بیاید برای زیبایی کار خود این استخر زیبا را پیاده سازی نمایند.

ضرورت ساخت استخر در منازل و ویلا

امروزه با وجود افزایش امکانات رفاهی در میان مردم، داشتن استخر شنا در ویلاها و یا ساختمان های مسکونی یک امری حیاتی است. بسیاری از استخر به منزله ی ورزش استفاده میکنند و آن را در برنامه روزانه و یا هفتگی خود قرار میدهند. اما در کنار دید ورزشی نسبت به شنا، تعدادی از افراد برای گذراندن اوقات فراغت، تفریح و یا حتی درمان بیماری های خود به استخر ها مراجعه می کنند.

پس متوجه میشویم که امروزه استفاده از استخر به دلیل وجود نیاز های مختلف در میان مردم امری حیاتی است.حال باید نظر شما را به این نکته جلب کنیم که با وجود پیشرفت در تمامی حوزه های تکنولوژی و رفاهی در میان مردم، آیا در حوزه ساخت استخر و تجهیزات وابسته به آن نیز نسبت به گذشته تغییراتی ایجاد شده است ؟پاسخ به این سوال قطعا بله است.در گذشته ساخت استخر های تفریح در ایران با استفاده از تجهیزات ساده ای مانند لوله کشی هایی برای تخلیه، ورود آب سرد و فاضلاب و… انجام می شد.

اما اکنون هم جهت با پیشرفت های به دست آمده در زمینه ی تجهیزات و تاسیسات ارائه شده برای ساخت استخر شیشه ای در ایران نیز دارای مزایا و ویژگی های خاصی بوده و پاسخگوی توقعات افراد هستند.

استخر بی نهایت چیست؟

استخر بی نهایت، به استخری گفته می شود که لبه ی یک یا چند طرف آن پایین تراز سایر لبه ها می باشد. در نتیجه نمای رو به رو  از داخل استخر قابل مشاهده می باشد و البته این طور به نظر می رسد که استخر تا خط افق ادامه دارد. می توان گفت استخر بی نهایت نتیجه ی استفاده ی هوشمندانه از خطای دید در طراحی می باشد.
استخر بی نهایت در زبان انگلیسی به نام های endless pool  و infinity pool  شناخته می شود.

استخر بی نهایت

چه مکان هایی مناسب استخر های بی نهایت می باشند؟

مناسب ترین مکان برای ساخت استخر بی نهایت، مکان هایی است که بین محل قرارگیری استخر و منظره ی رو به رو اختلاف سطح زیادی وجود داشته باشد، این اختلاف سطح به کمک خطای دید چشم انداز زیبایی را رقم می زنند. از جمله منظره های مناسب برای طراحی استخر های بی نهایت کنار سواحل  و ویلا های رو به دریا که آب دریا و آبی آسمان ترکیب می شوند، پشت بام آپارتمان ها و تراس ها می باشند.

استخر بی نهایت

نمای استخر

نمای استخر بی نهایت در هنگام غروب آفتاب در محوطه ای که قسمتی از آن پوشیده شده است. منظره ی رو به روی این استخر، دریا می باشد و استخر به سمت آن کشیده شده است. از این زاویه قسمت بالایی درختان قابل مشاهده است ولی اگر بر  روی صندلی های نشیمن بنشینید، استخر بی نهایت به نظر می رسد.

استخر بی نهایت

طراحی استخر های بی نهایت به چه صورت است؟

فرم و شکل استخرها باید با توجه به طرح کلی محوطه و لنداسکیپ طراحی شود، اگرچه استخر های بی نهایت بیشتر مستطیل شکل می باشند ولی طراحی آن با اشکال مختلف که با بقیه المان های محوطه کار کند و هماهنگ باشد نیز می تواند مناسب باشد.
دیواره ی استخر در سمتی که لبه ی آن پایین قرار گرفته است، معمولا از جنس شیشه می باشد. البته گاهی از کاشی نیز استفاده می شود ولی با توجه به فلسفه ی طراحی این نوع استخر، شیشه متریال بهتری می باشد تا دید به محوطه ی رو به رو  از داخل آب نیز وجود داشته باشد و این طور به نظر می رسد که استخر شما حد و مرزی ندارد و تا دور دست ها ادامه دارد.
سیرکولاسیون آب در  استخر های بی نهایت به این صورت می باشد که  آب از لبه به داخل یک آبشار سرازیر می شود و دوباره به استخر پمپ می شود.

استخر بی نهایت

هزینه ی ساخت و اجرا استخر بی نهایت چه قدر است؟

هزینه ی ساخت و اجرای این استخرهای بی نهایت معمولا زیاد است. به هر حال به وجود آوردن این جلوه بصری خاص نیاز به طراحی جزئیات ساختاری، مکانیکی و معماری زیادی دارد.
البته هزینه ساخت استخر بی نهایت، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از این عوامل می توان به ابعاد، محل احداث، نوع طراحی، میزان متریال، کیفیت و برند تجهیزات، اشاره کرد.

یکی از مواردی که در تعیین هزینه های مربوط به ساخت استخر بی نهایت تاثیرگذار می باشد، تعداد لبه های محو شونده  است. هر چه تعداد لبه های محو شونده در استخر شما بیشتر باشد باعث زیباتر شدن استخر  و افزایش  هزینه های مربوط به احداث این نوع استخر می باشد.همان طور که گفته شد، سیستم سیرکولاسیون آب در استخر های بی نهایت با استخر های معمولی متفاوت است و  طراحی و نصب سیستم های آب گیر و گردش مجدد در این استخر های بی نهایت هزینه ی بیشتری نسبت به استخر های معمولی دارد.

استخر بی نهایت

این نمونه ی استخر بی لبه را می توان یک اثر هنری دانست. این استخر در دو قسمت جداگانه برای شنا طراحی شده است. دیواره ی قسمت بالایی به صورتی طراحی شده است که آب سر ریز آن به قسمت پاینی می ریزد.

استخر بی نهایت

طول این استخر برای شنا مناسب است. منظره ی رو به روی این استخر در یک سمت درختان سبز و فراوان است و در سمت دیگر  می توان جزیره ی پیش رو را دید. در قسمت میانی استخر یک مسیر کاشی کاری شده قرار گرفته است.

استخر بی نهایت

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.